Най-стриктно плащаме ипотеките, най-небрежно - телефоните

03.08.2015г.
Най-стриктно плащаме ипотеките, най-небрежно - телефоните

Необслужваните задължения на българите ще се увеличат през есента,

прогнозира председателят на Асоциацията на колекторските агенции Райна Миткова, цитирана от БНР. 

Обяснението е следното -  винаги по време на избори, на политически вълнения хората се разсейват и сметките им остават на по-заден план.

Според проучване на колекторите най-стриктно се обслужват вноските по ипотека, а най-небрежно сметките за телефон.

Обикновено просрочените сметки към мобилните оператори не са големи, но компаниите от сектора все по-рано се обръщат към колекторите, за да съберат вземанията си, обясни Александър Грилихес от Асоциацията.

Въпреки че все повече млади хора задлъжняват заради неразумни покупки,

основният профил на длъжника е мъж на възраст около 50 години и живеещ в голям град,

уточни Миткова.

Той е с добро образование, на добра позиция, имал дори и собствен бизнес в добрите години преди кризата, но за съжаление именно в тези години е надценил възможностите за бъдеще и все още е трудно да навакса на финансовия си стандарт, на който е свикнал преди кризата.

От началото на годината колекторите са събрали над 900 млн. лева просрочени дългове на физически лица.

Профилът на начина, по който живеем в последните 25 години, е тревожен и става все по-тревожен. Младите хора задлъжняват, защото не могат да правят правилна сметка на потребностите, каза  в предаването "12+3“ Мария Желязкова от Европейска антибедност мрежа.

"Българите са претръпнали към едно лошо качество на живот. Младежката безработица навсякъде в Европейския съюз нараства, а България е една от шестте страни с над 30% младежка безработица. Това обяснява тегленето на заеми и задълженията, които младите хора имат".

Може би поради някои нелегитимни практики на т.нар. "колекторски фирми" и поради лошото качество на живот, хората прехвърлят заеми към други агенти и не достигат до тези фирми. Състоянието на задлъжнялостта в България е много тревожно. Това говори за дисфункции в икономиката и нарастване на йерархиите, защото няма промяна в качеството на живот, увеличени на доходите и потребителско търсене.

Коментари: 0

Коментари