Начини за осъществяване на дейност
2010-07-14
При прехвърлянето на дейността възниква още един въпрос - каква икономическа форма да приеме новата структура.
Вариантите са следните:
- фирма на едноличен търговец;
- търговско дружество;
- гражданско дружество.
Основните особености на тези структури са:
За едноличния търговец - фирма, без основен капитал. Управлението и вземането на решения се осъществяват от нейния собственик.
За търговско дружество - фирма от съдружници с уставен или без уставен капитал, с ограничена отговорност към сделките - до размера на капитала. Управлението и вземането на решения се правят заедно или чрез упълномощаване на управител, като той може да бъде и външно лице. Законодателството допуска и еднолично търговско дружество (ЕООД) - дружество с едноличен собственик.
За гражданското дружество - сдружение между граждани или фирми, въз основа на правилата на Закона за задълженията и договорите - само с нотариална заверка на договора, обикновено без уставен капитал. Много удобна форма за промени и за преструктуриране. Управлението и решенията се провеждат съгласно предварителните договорености, които не са ограничени от нормативни изисквания.
Има и една друга форма, малко различна и встрани от фирмите - свободна практика (професия) с регистрация по БУЛСТАТ. При прехвърляне на бизнес тя може да се ползва (в отделни случаи), като начална и като преходна форма, която в по-късен етап да прерасне във фирма или съдружие. Регистрацията на свободна практика може успешно да се прилага в областта на услугите и на творческите дейности. За чисто търговски или производствени дейности, тя не е подходяща.
Ако новопридобитата дейност се нуждае от значително преобразуване, един добър подход е нейното прехвърляне да стане чрез някаква междинна, приемна форма, в която нещата да се пренаредят, да се пооправят и вече в готов за работа вид, да се преместят в окончателната структура. Нещо като спомагателен кашон, в който изсипвате чекмеджето си, преди да го наредите старателно. И винаги остава нещо в кашона - за изхвърляне.
Практически подобен подход има следното значение - негативите от купената дейност, свързани с организацията, с данъчната отчетност, със осчетоводяването, да останат в междинната структура, тя да се замрази или да се закрие и негодното да се затисне. А в окончателната форма да продължат само обновените звена от дейността.
Обратно