Защо се търси съдружие , част III
2010-05-11
Търсенето на съдружие може да се прояви и като сливане или обединение на еднакви или съседни дейности. Тези дейности може да са в различен етап от развитието си. Съотношението им към съдружието също може да е с различна тежест. Обикновено това се определя предварително и подлежи на договаряне. Основното е, че се търси нова форма, нова структура за разрастване. Проблемите в подобни случаи са за собствениците доколко всеки от тях ще приеме другия и колко бързо ще съумеят да обединят ръководството и координацията на дейностите си и да ги преструктурират в една об
Това е срещан случай в практиката и такова съдружие се търси, когато даден бизнес върви трудно и се разчита новото съдружие да го оздрави и да го изтегли напред. Има много подобни примери, дори и в световен мащаб. Често научаваме за сливания на големи компании, на големи структури. Понякога това прилича на глобализиране, но в повечето случаи си е чисто оздравяване за бизнеса в лошо състояние.
При прекалено раздребнения бизнес у нас можем да очакваме зачестяване на сливанията укрупняване на дейностите чрез съдружия. За много от случаите това ще бъде чисто поглъщане и укрупняване на дейността.
Тези са основните варианти за търсене на съдружие. Всеки конкретен случай може да включва едновременно и в различно отношение по няколко от тях според причините. Съдружието е един добър начин за разрастване, който тепърва ще се доразвива у нас. Ние имаме нужда от малко уедряване, от малко повече съдружие.
Предупреждение
Критичен момент за всяко едно съдружие е когато дойдат парите, когато приходите станат добри по индивидуална оценка на всеки от съдружниците. Тогава идват и проблемите. Докато има трудности, докато дейността се създава, съдружниците действат сплотено и единно. Но дойдат ли парите, работата се разваля. Парите променят хората. Тогава всеки започва да се претегля спрямо другите, възниква чувство за несправедливост. Управлението, а често и самата дейност, се срива или се закрива.
Затова задължително още в началото трябва да се определи и да се запише кой какво върши и колко получава. Само така могат да бъдат намалени бъдещи проблеми.
Обратно