Начини за осъществяване на съдружие , част I
2010-05-12
Начините са разнообразни, но първото разделяне е на официално обявено и на нерегистрирано съдружие.
Нерегистрираното (неофициалното) съдружие е по-скоро координиране между еднакви или съседни дейности. По своята същност то представлява надграждане над обичайните фирмени взаимоотношения и връзки и осъществява съзнателно направление на съвместните усилия за постигане на по-добри резултати за всеки от участващите.
Подобно съдружие има временен и неустойчив характер. И тъй като няма официална регистрация, то носи в себе си риск за проява на некоректност от някоя от страните. От друга страна, не трябва да се очаква резултатите от такова неофициално съдружие да бъдат значими може би ще се получи известно разширяване и преразпределяне, но понеже такива отношения включват в себе си резервираност, и резултатите са резервирани.
Този вид сдружаване само на интересите, е неизбежна стъпка, неотменим елемент във всеки едни бранш, във всяка сфера на икономиката. Може би не го забелязваме достатъчно. Тази по-висока степен на координация на дейностите и на стопанските субекти е полезна стъпка, нещо като въведение към истинско съдружие на възможности и на ресурси.
Начините за осъществяване на официално съдружие са няколко. Декларирането и регистрирането на такова взаимодействие предпоставят вида на икономическата структура, която може да бъде:
-търговско дружество;
-гражданско (неперсонифицирано) дружество;
-консорциум (сдружение на търговци на фирми);
-кооперация.
Обратно